Trening umiejętności społecznych „TUS” – czym jest i na czym polega?

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Trening umiejętności społecznych „TUS” – czym jest i na czym polega?

Temat neuroróżnorodności jest coraz bardziej powszechny w społecznej świadomości. To dobry znak, ponieważ niepotrzebna tabuizacja takich zjawisk jak Zespół Aspergera, ADHD czy ADD sprawia tylko, że osoby zmagające się z takimi trudnościami mają ograniczone możliwości otrzymania pomocy. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego problemu, co przyczynia się do wzrostu popularności różnego rodzaju terapii w znacznym stopniu poprawiającym jakość życia osób neuropatypowych. Do takich działań należy na przykład trening umiejętności społecznych TUS.

Jest on odpowiednią formą terapii dla wszystkich dzieci, które mają problemy z nieśmiałością, nawiązywaniem kontaktów, dostosowywaniem się do grupy czy agresją. Jak widać, spektrum problemów, w terapii których TUS może być skuteczny, jest naprawdę szerokie. W jaki sposób osiąga się te rezultaty?

Trening Umiejętności Społecznych TUS – co to takiego?

Trening TUS opiera się na 12 lub 8 spotkaniach, z których każde trwa 90 minut. Zajęcia odbywają się w grupie, dzięki czemu dzieci mogą ćwiczyć nawiązywanie relacji i zachowywanie się w różnych kontekstach społecznych.

Jedną z największych trudności, z jaką mierzą się dzieci, jest nawiązywanie kontaktów z innymi. Ma to często nieprzyjemne konsekwencje, ponieważ nierzadko zdarza się tak, że dzieci mające problemy z inteligencją i społeczną są wykluczane z grupy rówieśniczej. Jednak diagnoza nie jest równoznaczna z wyrokiem. Praca nad umiejętnościami społecznymi może pomóc nawiązywać dzieciom i młodzieży pełnowartościowe relacje z innymi. Warto o to zadbać, ponieważ ostracyzm w grupie jest dla dzieci szczególnie bolesny i należy włożyć wszelkie starania w to, by pomóc swojemu dziecku tego uniknąć.

TUS pozwoli Twojemu dziecku lepiej odnaleźć się w skomplikowanym świecie emocji. Dzięki temu nauczy się, jak kontrolować zachowania w grupie tak, by nie wykraczały one poza przyjęte społecznie normy. Dzięki temu łatwiej będzie młodemu człowiekowi zawierać relacje, które na początkowym etapie życia są szczególnie ważne dla późniejszego rozwoju. 

Skutecznie przeprowadzony trening TUS pomoże także dziecku w procesie budowania własnej tożsamości i podmiotowości, co pomoże mu radzić sobie z różnymi wyzwaniami, jakie będą pojawiać się na jego drodze życiowej. Umiejętność reagowania na trudne sytuacje jest czymś, co powinien wykształcić w sobie każdy człowiek. Im wcześniej uda nam się osiągnąć, tym lepiej.

Gdzie szukać pomocy?

W szczególnie dobrej sytuacji pod względem dostępności tej formy terapii są mieszkańcy stolicy. TUS i Warszawa – te dwa słowa są niemalże nierozłączne. Rodzice dzieci neuroróżnorodnych mają szeroki wybór jeśli chodzi o placówki realizujące terapię TUS.  Trening umiejętności społecznych TUS w Warszawie można odbyć w takich dzielnicach jak Ochota czy Białołęka. Jeśli jesteś rodzicem szukającym pomocy dla swojego dziecka, powinieneś wziąć pod uwagę tę formę terapii. Efekty na pewno Cię nie zawiodą.

Trening Umiejętności Społecznych odbyty w której z placówek na warszawskiej Ochocie czy Białołęce pomoże Twojemu dziecku w trudnościach z kontaktami społecznymi, dzięki czemu nie tylko będzie sprawiać mniej problemów, ale też będzie mógł bardziej cieszyć się życiem.

Przeczytaj także