Dlaczego integracja sensoryczna jest tak ważna w życiu każdego dziecka?

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Nasz świat jest stworzony z rozmaitych bodźców, które możemy poznawać za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, smaku, dotyku czy słuchu. Zmysły pozwalają nam badać oraz poznawać wszystko to, co dzieje się na zewnątrz naszego ciała. Szczególną rolę odgrywają u małych dzieci, które są zaciekawione całym zewnętrznym otoczeniem. Proces umożliwiający zmysłowe poznawanie świata za pomocą bodźców nosi nazwę integracji sensorycznej, często oznaczanej skrótem SI. Poznajmy ten proces nieco bliżej.

Integracja sensoryczna to inaczej całokształt procesów umożliwiających gromadzenie, rozumienie, porządkowanie i interpretowanie bodźców, wrażeń i informacji dostarczanych do mózgu za pomocą zmysłów. Dzięki temu każdy człowiek zyskuje możliwość poznawania świata zewnętrznego i właściwych reakcji. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem świata. W niektórych przypadkach właściwa integracja sensoryczna przebiega nieprawidłowo i wówczas mówi się o zaburzeniach SI. W takiej sytuacji konieczna może być odpowiednia terapia.

Do gabinetu często zgłaszają się rodzice zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci. Czasem podejrzenie zaburzeń SI wyrażają nauczyciele, przedszkolanki czy specjaliści, do których dziecko uczęszcza tacy jak logopeda Białołęka. W każdym przypadku warto wykonać diagnozę integracji sensorycznej, która pozwoli ustalić zakres zaburzeń dziecka oraz wskaże, w jakich obszarach należy działać, żeby wspomóc rozwój naszego dziecka. Taka diagnoza opiera się nie tylko na wywiadzie z rodzicami, ale również obserwacji dziecka i wykonaniu kilku testów związanych z koordynacją ruchową, ogólną sprawnością fizyczną czy koncentracją. 
Centrum wspomagania rozwoju to dobre miejsce gdy chcemy zadbać o nasze dziecko, pomóc mu uporać się z występującymi zaburzeniami lub skorzystać z fachowej porady. 

Dzieci, u których rozpoznano zaburzenia integracji sensorycznej Mokotów powinny uczęszczać regularnie na odpowiednią terapię. Ta odbywa się w specjalnej, odpowiednio wyposażonej sali, zaś jej podstawą są właściwie dobrane ćwiczenia. Większość z nich przebiega w formie atrakcyjnej dla dzieci, a więc gier, zabaw czy aktywności fizycznych. Ćwiczenia wspomagają te obszary rozwoju dziecka, które nie zostały odpowiednio wykształcone – mogą być zatem związane z koordynacją ruchową, nadwrażliwością lub zmniejszoną wrażliwością na bodźce, nadpobudliwością, problemami z równowagą. Oprócz ćwiczeń w terapii integracji sensorycznej Tarchomin często wykorzystuje się także masaże czy techniki wyciszające – zależy to od indywidualnych potrzeb pacjenta.

W zależności od zakresu terapii, różny może być także integracja sensoryczna cennik. Najczęściej godzina ćwiczeń kosztuje od 100 do 150 złotych, droższa może być sama diagnoza, którą należy powtarzać co jakiś czas, aby ocenić postępy dziecka.

Integracja sensoryczna Warszawa Mokotów to bardzo ważny obszar rozwoju każdego dziecka i nie powinno się go zaniedbywać. Ważne, żeby udać się do specjalisty od razu po tym, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy. Leczenie zaburzeń integracji sensorycznej Białołęka jest całkowicie bezbolesne i przebiega w przyjemnej, miłej dla dzieci atmosferze. 

Przeczytaj także