5 zabaw logopedycznych usprawniających mowę dziecka

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Problemy dzieci z mową nie są niczym nowym. Zdarza się przecież, że dzieci nie potrafią dobrze się wypowiadać, ponieważ mają kiepsko rozwinięty aparat mowy, boją się, że popełnią błędy i tym samym zamykają się w sobie. Wszelkie problemy związane z mową rozwiązuje logopeda, natomiast nie każde dziecko tam trafia, co trzeba zrzucić na karb rodzinnego lenistwa. Mamy jednak 5 zabaw, które sprawią, że wasze dziecko z czasem poczyni zatrważające postępy w mowie. Chcąc się o nich dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Zabawy logopedyczne w postaci dmuchania i chuchania

Pierwszą zabawą, którą dzieci powinny stosować to zabawa w dmuchanie i chuchanie. Dzieci mają to do siebie, że bywają przewrotne i czasami używają swojego aparatu mowy niewłaściwe. Warto jednak zabawić się w wyraźnie i głośne dmuchanie oraz chuchanie. To czynność, która nauczy dziecko rytmiki i sprawi, że poczuje pracę swoich płuc, w które będzie nabierać powietrze. Ponadto chuchanie będzie służyć wypuszczaniu powietrza. Gospodarowanie powietrzem to ważna czynność przy mówieniu, więc jak najbardziej należy ją potrafić. 

Granie na instrumentach to świetny pomysł

Kolejną zabawą jest granie na instrumentach. Być może będziecie zdziwieni co jest w tym kreatywnego i jak ma to wpływać na mowę. Otóż działa to naprawdę w prosty sposób. Przede wszystkim chodzi o to, że dziecko może korzystać z takich instrumentów jak flet, harmonijka czy też trąbce i tym samym wydawać z siebie różne dźwięki. Logopeda Białołęka to miejsce, gdzie można uzyskać fachową pomoc na temat swojego dziecka, natomiast zaznaczamy, że jest to metoda często wykorzystywana przez specjalistów w celu poprawy mowy. Równie dobrze może być to dmuchanie w słomkę czy też w szyjkę butelki. 

Łamańce językowe uczone na pamięć

Dziecko nieustannie musi być poddawane reżimowi pod kątem swojego mózgu. Ćwiczenie pamięci to doskonała sprawa, więc można dziecko uczyć łamańców językowych, aby poprawiło swoje niedoskonałości w mowie. Jeżeli będą one niećwiczone, to nic z tego nie będzie i tym samym problemy zostaną z czasem. Tak więc w tej sytuacji będzie można szkolić pamięć, ponieważ wierszyki będą wymagały skupienia i koncentacji oraz mowy, bo trzeba je wypowiadać i odpowiednio akcentować.

Zabawa w opowiadanie różnych sytuacji

Prostą zabawą może być rozmowa z dzieckiem na tematy tego, co mu się dziś przydarzyło. Istotna jest tutaj rola rodzica, by „otwierał” swoje dziecko i pokazywał mu, że obecne problemy z mową kiedyś miną, ale musi włożyć w to trochę wysiłku. Warto zatem opowiadać sytuacje, które miały miejsce, ale równie dobrze mogą być to jak najbardziej absurdalne rzeczy. Chodzi tutaj o to, by zmusić dziecko do mówienia i sprawić, by się nie krępowało.

Śpiewanie piosenek z pewnością rozwinie mowę

Ostatnią naszą propozycją jest śpiewanie piosenek. To właśnie w ten sposób można rozwijać swój aparat mowy, a nie można zapomnieć, że tutaj również ćwiczymy pewną rytmikę, można dodać taniec i tym samym dziecko będzie mieć większe poczucie rytmu i muzyki. To też rodzaj wychodzenia ze skorupy, a przecież mogą być to piosenki w innym języku, więc dochodzi aspekt znajomości innych języków.

Potrzebujesz pomocy czy konsultacji z logopedą zapraszamy do kontaktu integracja-sensoryczna-warszawa.com.pl

Przeczytaj także