Fonoholizm wśród dzieci

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Smartfony stały się nieodłącznym elementem życia ludzi. Są one bardzo pomocne w codziennym życiu, a ich używanie niesie ze sobą wiele zalet, jednak mają one również wady.

Czym jest fonoholizm?

Dzisiejsze czasy zapewniają bardzo wiele różnego rodzaju wirtualnej zabawy, na różnych urządzeniach, w tym również przenośnych, dzięki czemu dzieci mają stały dostęp do szeroko pojętej rozrywki. Smartfona ma obecnie praktycznie każdy i to on jest źródłem omawianego problemu. Dostarcza rozrywki każdego rodzaju, dlatego coraz więcej osób się od niego uzależnia i tym właśnie jest fonoholizm. To nadmierne lub wręcz obsesyjne korzystanie z telefonu komórkowego. Osoba staje się uzależniona od korzystania z tego urządzenia w sposób niezdrowy lub szkodliwy dla swojego codziennego funkcjonowania i relacji z innymi ludźmi. Takie osoby często spędzają nadmierną ilość czasu na przeglądaniu mediów społecznościowych, grach mobilnych, przesyłaniu wiadomości tekstowych itp., kosztem innych ważnych dziedzin życia.

Dlaczego dzieci staja się uzależnione od smartfonów?

Świat wirtualny, który mają w telefonach, bardziej im się podoba niż realny, gdzie są obowiązki, nauka, czy inne nielubiane czynności. Gry mobilne, czy media społecznościowe, to rzeczy, które praktycznie nigdy się nie nudzą i ciągle dostarczają nowej zabawy. Oglądanie ciekawych filmików, dyskusja z innymi, czy rozwój postaci i rywalizacja w grach powodują, że dziecko coraz bardziej wkracza w cyfrowy świat.

Jakie są objawy fonoholizmu

Kluczowe w walce z fonoholizmem jest szybkie zauważenie niepokojących objawów i zainteresowanie się, czy dziecko nie zaczyna zbyt długo siedzieć z telefonem w ręku, czy ponad wszelkie inne czynności nie woli smartfona. Objawy mogą się nieco różnić, ale należy zwracać uwagę na pewne aspekty, ponieważ mogą być one pierwszym sygnałem uzależnienia.

  • Nierozstawanie się z telefonem, zabieranie go wszędzie ze sobą i ciągłe sprawdzanie nawet co kilkanaście sekund.
  • Przerywanie rozmów i innych czynności, żeby sprawdzić telefon.
  • Częste robienie zdjęć, filmików i udostępnianie ich innym.
  • Korzystanie ze smartfona w miejscach, gdzie nie powinno się tego robić.
  • Odczuwanie silnej potrzeby, czy wręcz przymusu sięgnięcia po telefon.
  • Złe samopoczucie, rozdrażnienie przy jakiejkolwiek próbie ograniczenia korzystania z telefonu.
  • Utrata kontroli nad czasem spędzanym przez smartfonem.
  • Reagowanie płaczem, złością, czy silnym stresem na próby ograniczenia telefonu.

Kluczowe jest, aby wyżej wymienione symptomy zauważyć jak najszybciej i zacząć z nimi walczyć. W niektórych przypadkach może być nawet potrzebna pomoc psychologa.

Negatywne skutki fonoholizmu

Uzależnienie może być szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego, źle wpływać na relację z otoczeniem i codzienne funkcjonowanie. Fonoholizm może prowadzić do izolacji społecznej, chronicznego stresu, zaburzeń snu i innych problemów, dlatego trzeba go szybko zwalczać. Takie dziecko jest ciągle zdekoncentrowane i zaczyna mieć problemy w szkole. Lekcja, to nie czas nauki, ale nerwowe wyliczanie minut, kiedy będzie dzwonek, żeby wreszcie sięgnąć po telefon. Jak negatywne będą skutki, zależy od stopnia uzależnienia, ale im dłużej ono trwa, tym potem trudniej je zwalczyć.

Rozwój technologii na pewno jest niezbędny i przydatny, ponieważ ułatwia ludziom wiele czynności i pozwala na rozwój społeczeństwa. Jednak rodzi też pewne problemy, z którymi trzeba sobie radzić, aby w jak największym stopniu eliminować wady rozwoju technologicznego. Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez smartfona, czy internetu, ale trzeba pamiętać, że oprócz niewątpliwych zalet, które ze sobą niosą, nie są pozbawione też wad.

Przeczytaj także