Co warto wiedzieć o zaburzeniach integracji sensorycznej

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Trudno wyobrazić sobie życie bez dobrze funkcjonujących zmysłów. To właśnie one pozwalają już od pierwszych dni poznawać świat, podziwiać jego piękno oraz uczyć się nowych rzeczy. Praca zmysłów to jednak nie wszystko – muszą one być również właściwie odbierane przez układ nerwowy oraz dostarczane do mózgu, gdzie są segregowane i przetwarzane. Na tej podstawie mózg może wytwarzać właściwe reakcje. Ten proces to inaczej integracja sensoryczna Białołęka. Jeżeli przebiega prawidłowo, zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy z jej istnienia. Gorzej jednak, jeżeli na którymś etapie dochodzi do jakichś zaburzeń – wówczas konieczna będzie diagnoza, a następnie terapia sensoryczna. 
Integracja sensoryczna Tarchomin rozwija się już w życiu płodowym człowieka. Chociaż często jej przyczyny nie są do końca poznane, to jednak zaburzenia można skutecznie leczyć. 

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą być bardzo zróżnicowane i u każdego dziecka wyglądać zupełnie inaczej. Warto jednak znać te najczęściej występujące i obserwować dziecko – jeżeli coś nas niepokoi, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.
Dzieci z zaburzeniami SI zwykle mają kłopoty z utrzymaniem równowagi, chwytaniem przedmiotów, koordynacją ruchową oraz wykonywaniem prostych ćwiczeń takich jak łapanie piłki, wchodzenie na drabinki czy chodzenie po ławce. Mogą też unikać zabaw na huśtawce czy karuzeli, wręcz bać się gier zespołowych. Kolejnym charakterystycznym objawem są również trudności z nauką nowych umiejętności takich jak samodzielne ubieranie się, zapinanie guzików, wiązanie butów. Dziecko zwykle nie toleruje czesania, obcinania paznokci oraz mycia głowy, podczas jedzenia może wybierać tylko konkretne potrawy i smaki, które już zna (często intensywne, ostre). Podobnie jak w przypadku posiłków, dziecko może również wybierać tylko konkretne ubrania, wykonane z określonego materiału, preferować chodzenie wyłącznie w butach (również w domu) lub przeciwnie – tylko boso. Może unikać dotyku, przytulania lub właśnie poszukiwać takich doznań, na przykład celowo wpadając na inne dzieci.


U dzieci cierpiących na zaburzenia integracji sensorycznej często zauważa się zaburzenia koncentracji, trudności ze zrozumieniem i wykonywaniem poleceń oraz wycofanie, unikanie kontaktów z rówieśnikami.
Dzieci z zaburzeniami mogą być płaczliwe, lękliwe, agresywne albo uparte lub nadwrażliwe emocjonalnie. Częściej też cierpią na bezsenność oraz chorobę lokomocyjną.

U starszych dzieci można zaobserwować trudności w nauce pisania, rysowania czy liczenia. Często wraz z zaburzeniami współwystępuje także dysleksja lub dysgrafia.

Rodzice, którzy zauważyli u swoich dzieci właśnie takie lub podobne objawy, powinni rozważyć wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub gabinecie integracji sensorycznej. Takie miejsca można znaleźć już nie tylko w największych miastach, ale też mniejszych miejscowościach, w przychodniach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Pomocny może być także logopeda Białołęka, który rozpozna trudności w mowie.


Diagnoza zaburzeń zwykle zajmuje dwa-trzy spotkania podczas których terapeuta pyta rodziców o przebieg ciąży i porodu, rozwój dziecka oraz jego codzienne zachowania. Diagnoza obejmuje również obserwację dziecka oraz przeprowadzenie prób klinicznych i testów, podczas których łatwo wykryć konkretne zaburzenia i na tej podstawie opracować metody terapii.

Terapia sensoryczna Warszawa odbywa się w specjalnie przygotowanej oraz odpowiednio wyposażonej sali integracji sensorycznej. Zajęcia odbywają się zawsze pod opieką terapeuty. Polegają one na wykonywaniu konkretnych ćwiczeń, dostarczaniu dziecku odpowiednich bodźców i wrażeń sensorycznych oraz stymulacji zmysłów. Ćwiczenia i zabawy są dostosowywane indywidualnie do małego pacjenta. Podczas zajęć terapeuta wykorzystuje takie sprzęty jak huśtawki, trampoliny, podwieszki, piłki gimnastyczne, maty o różnorodnych fakturach czy kolczaste dywaniki. Oprócz ćwiczeń terapeuta może zastosować również masaże, ćwiczenia koordynacyjne (usprawniające koordynację ręka-oko) czy zabawy plastyczne. Zajęcia sensoryczne dla dzieci Warszawa przybierają najczęściej formę zabaw, dzięki czemu są one bardzo atrakcyjne dla uczestników i przynoszą obiecujące efekty. Niektóre z nich można wykonywać także w domu, zgodnie z zaleceniem terapeuty.

Jak już wiemy, integracja sensoryczna Mokotów odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Aby jej rozwój przebiegał poprawnie, należy dokładnie obserwować swoje dziecko, a w razie wystąpienia specyficznych objawów – nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Są to zaburzenia, które można wyleczyć, a to przełoży się na lepszy komfort życia dziecka i jego właściwy rozwój. 

Przeczytaj także