Integracja sensoryczna – lokalizacja Białołęka

przez Integracja sensoryczna Warszawa

    Prawidłowy rozwój dziecka to dla każdego rodzica priorytet. Maluszki obserwowane są od urodzenia, a każde niepokojące zachowanie jest konsultowane z lekarzem. Integracja sensoryczna to jeden z ważniejszych elementów zdrowego kształtowania dziecka, która ma bezpośredni wpływ na resztę życia. Czym jest integracja sensoryczna i jak objawiają się jej zaburzenia opiszemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem.

    Każdy człowiek od urodzenia posiada zmysły takie jak węch, smak, wzrok, dotyk oraz słuch. Integracja sensoryczna jest procesem w którym mózg przetwarza wszystkie informacje dostarczane mu właśnie przez zmysły z otaczającego świata. Po prawidłowym odbiorze takich informacji następuje prawidłowa reakcja, natomiast jeżeli mózg nie potrafi prawidłowo przetworzyć dostarczanych przez zmysły faktów to wtedy mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej. Objawami które mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej, które również powinny zwrócić uwagę rodziców lub opiekunów są:

  • obniżony poziom koordynacji ruchowej
  • wzmożona lub obniżona wrażliwość na bodźce
  • opóźnienie w rozwoju mowy
  • nadaktywność fizyczna lub jej brak
  • różnego rodzaju problemy z zachowaniem

Należy pamiętać iż nie zawsze, (a nawet rzadko) wszystkie objawy występują równocześnie, dlatego opiszemy również zaburzenia jakie mogą się pojawić dla każdego ze zmysłów.

1.Motoryka (ruch)

Niepokojące powinno być jeżeli dziecko jest nadmiernie ruchliwe, gdy często się potyka i nie potrafi utrzymać równowagi, lub gdy wręcz przeciwnie unika ruchu, długo pozostaje i bawi się w jednym miejscu. Brak koncentracji oraz problemy z przyswajaniem nowych informacji.

2.Mowa i słuch

Jeżeli występują problemy z poprawną budową zdań, mylenie głosek, oraz brak zrozumienia niektórych poleceń również powinna zapalić się czerwona lampka.

3.Dotyk

W przypadku zmysłu dotyku mogą pojawić się sytuacje w których dziecko będzie bardzo źle reagować na przykład na metki w ubraniach, które będą powodować duży dyskomfort. Dzieci z zaburzeniami​ integracji sensorycznej często unikają kontaktu fizycznego i przytulania, lub wręcz przeciwnie szukają tego typu bliskości przy każdej możliwej okazji.

4.Wzrok

Gdy chodzi o zaburzenia integracji sensorycznej związanej ze zmysłem wzroku mogą pojawić się objawy takie jak trudności w czytaniu i pisaniu i często odwrotne pisanie liter.

5.Emocje

W przypadku emocji dziecko często jest uparte i zawsze chce aby wszystko odbywało się według jego myśli. Może zachowywać się impulsywnie bądź wręcz odwrotnie wycofywać się w każdej sytuacji.

    Oczywiście jest to tylko nieduża grupa objawów, natomiast są to zaburzenia podstawowe które zauważone u dziecka są podstawą do przeprowadzenia badań w celu zdiagnozowania zaburzeń integracji sensorycznej. Ważna informacja jest taka, iż wcześnie wykryte zaburzenia SI i przeprowadzona prawidłowo terapia są w stanie praktycznie całkowicie przywrócić prawidłowe odbieranie bodźców przez mózg, dzięki czemu dziecko może w pełni korzystać z życia.

Przeczytaj także