Charakterystyka Desek Równoważnych – Wykorzystaj Potencjał Sali Do Integracji Sensorycznej

przez Admin-48

Deski sensoryczne to jedne z podstawowych sprzętów naziemnych, które wykorzystuje się w terapii sensorycznej dla dzieci. Coraz częściej deski sensoryczne wykorzystywane są także w przypadku rehabilitacji. Dzięki ćwiczeniom na desce usprawnić można reakcje posturalne, napięcie mięśni oraz umiejętność balansowania ciężarem własnego ciała.

Charakterystyka desek równoważnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje desek służących do balansowania. Mogą wyglądem przypominać kołyskę w kształcie litery ”u”. Mogą także przybierać formę umieszczonego na podstawie talerza, którym należy manewrować, aby utrzymać poziom. Deski równoważne wykonywane są zarówno ze sklejki malowanej bezbarwnym lakierem, jak i plastiku. To od rodziców i dziecka zależy, na jaki wariant się zdecydują. Wszystkie dostępne warianty mają jedno zadanie- usprawnić koordynację ruchową oraz napięcie mięśni u dziecka. Płozy równoważni wyprofilowane są w taki sposób, aby umożliwić dziecku płynne ruchy. Takie rozwiązanie sprawia, że z wielu dostępnych wariantów może korzystać także terapeuta w celu pokazania dziecku ćwiczenia.

Deski do ćwiczeń i nauki balansowania — korzyści stosowania

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak proste zabawki, jak równoważnia, które cechują się stosunkowo prostą, nieskomplikowaną konstrukcją mogą mieć tak wszechstronne zastosowanie i pomóc dziecku w rehabilitacji lub profilaktyce wielu schorzeń. Zadaniem desek równoważnych jest:

  • Stymulacja układu prioprioceptywnego,
  • rozwój umiejętności równoważnych i motorycznych,
  • bezpieczna i komfortowa zabawa.

W przypadku integracji sensorycznej najważniejszy jest pierwszy punkt. Prioprioceptry znajdują się zarówno w stawach, jak i oczach, uszach i mięśniach. Dostarczają do mózgu informacje informujące o tym, co człowiek robi. Wśród tych informacji znajdują się dane informujące o tym, czy człowiek stoi, siedzi, leży czy znajduje się w przestrzeni. To bardzo ważne w procesie kształtowania się schematu ciała, gdyż nabywa się wtedy umiejętność planowania oraz kontrolowania ruchu.

Dlaczego warto kupić dziecku deskę równoważną?

Rehabilitacja oraz profesjonalna pomoc dla dziecka w przypadku zaburzeń postawy, zaburzeń równowagi, czy w przypadku jakichkolwiek oznak zwiastujących problemy z poruszaniem się dziecka może okazać się kosztowna. Integracja sensoryczna to zajęcia, które prowadzone są przez pedagogów, psychologów lub rehabilitantów. Nie każdy może pozwolić sobie finansowo na regularny dostęp do profesjonalnej opieki, dlatego ten niewielki przyrząd może pomóc dziecku w stymulacji ciała bez konieczności wychodzenia z domu. Urządzenia przeznaczone do terapii ruchowej to gwarancja zadowolenia oraz doskonałej zabawy. W wielu przypadkach, dzieci nie potrafią pracować z obcą osobą. Kiedy ćwiczenia odbywają się pod okiem rodzica lub rehabilitanta w domu, dziecka znacznie bardziej się rozluźnia i z większą precyzją może zadbać o utrzymanie postawy i balansowanie na równoważni. Deska równoważna o doskonała okazja do wspólnej zabawy z dzieckiem. Rodzic może pełnić funkcję asekurującą, co z pewnością doda dziecku odwagi i wzmocni efekty ćwiczeń.

Deska równoważna a dodatkowe zabawki

Urządzenia do terapii ruchowej nie muszą być nudne! Najważniejsze jest to, aby były one funkcjonalne i spełniały swoją funkcję. Warto więc stawiać na warianty, które przyciągają uwagę dziecka i swoją estetyką zachęcają do zabawy. Zabawki równoważne, które można dokupić do deski, doskonale uzupełnią zestaw i w jeszcze wyższym stopniu zachęcą dziecko do nauki balansowania i zadbania o prawidłową postawę, a także integrację sensoryczną.

Sala do zajęć z Integracji Sensorycznej

W naszych salach znajdziecie wiele rodzaju sprzętu – zapraszamy do kontaktu aby umówić termin dostępności sal do integracji sensorycznej.

Przeczytaj także