Jak wybrać dobrego logopedę

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Z każdym rokiem świadomość rodziców jest coraz większa. Kiedy dostrzegają oni, iż ich dziecko boryka się z jakimiś problemami, nie ignorują tego, ale szukają szybkiej i fachowej pomocy. Chcąc zapewnić swojemu potomkowi dobry start w przyszłość, jeśli tylko zauważą u malca trudności z mową, nie wahają się skorzystać z pomocy logopedy. Jednak dobre chęci, to nie wszystko, równie ważny jest odpowiedni dobór specjalisty. Oto kilka dobrych rad, które pomogą Wam znaleźć najlepszego logopedę.


Każde rodzic ma prawo szukać nieodpłatnej pomocy logopedy w poradni psychologiczno- pedagogicznej finansowanej z budżetu państwa. Jest to z pewnością rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, jednak ma ono swoje plusy i minusy. Największym z nich jest czas oczekiwania na wizytę, który w skrajnych wypadkach może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli logopeda zaleci wizytę u psychologa dziecięcego, na tę też trzeba będzie poczekać. Dodatkowo, okresy takie jak wakacje czy święta mogą w znaczący sposób wydłużyć nasz czas oczekiwania. Z pewnością specjaliści zatrudnieni w tych placówkach mają duże doświadczenie w pracy z dziećmi z problemami, jednak nie wszyscy rodzice bywają zadowoleni z jakości usług tam oferowanych. Jak wszędzie, także i tu, ile placówek, tyle opinii.


Innym miejscem gdzie możemy szukać nieodpłatnej pomocy są różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia, o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Dla każdego miasta będą to inne jednostki. Specjaliści w nich zatrudnieni reprezentują zwykle bardzo wysoki poziom. Warto jednak zaznaczyć, że organizacje te są zwykle wyspecjalizowane do pomocy dzieciom z określonymi deficytami. Co za tym idzie, z ich pomocy skorzystać możemy jedynie jeśli problemy naszego dziecka mieszczą się w zakresie działania placówki.


W pozostałych przypadkach zmuszeni jesteśmy szukać płatnej pomocy na własna rękę. Prywatne wizyty u logopedy odbywają się zazwyczaj na krótko po zapisie. Jeśli więc zależy nam na szybkiej diagnozie i pomocy, warto przemyśleć to rozwiązanie. Niestety szybko nie zawsze znaczy dobrze. Wśród rosnącej lawinowo liczby gabinetów logopedycznych znajdują się zarówno te lepsze, jak i te gorsze. Jak wybrać ten w którym znajdziemy fachową pomoc?


Warto skorzystać z doświadczenia innych. Na różnego rodzaju forach znajdziemy wiele opinii o specjalistach do których chcemy się udać. Pamiętajmy aby ostrożnie i krytycznie podchodzić do opinii zamieszczanych w Internecie. Bowiem wśród tych prawdziwych, znajdują się również te zamieszczane tam za opłatą. Mają one na celu wywindowanie określonego usługodawcy i dostarczenie mu klientów. Jest to nowoczesna forma reklamy, tzw. marketing szeptany.


Porządne gabinety logopedyczne zamieszczają zwykle krótki opis swojej działalności i informacje dotyczące np. specjalizacji w danej dziedzinie. Warto i temu krótko się przyjrzeć. Jeśli mamy bezpośredni numer do logopedy, koniecznie wybierzmy tę formę kontaktu. Już na etapie umawiania wizyty wyrobimy sobie zdanie na jego temat. W pierwszej kolejności będziemy mogli ocenić jego komunikatywność i zaangażowanie, czyli te cechy, które będą miały niemałe znaczenie w dalszej współpracy. Co powinno nas zniechęcić do szukania porady akurat u tego specjalisty? Przede wszystkim jego brak zainteresowania, czy brak dodatkowych pytań dotyczących problemu. Zwróćmy uwagę czy dopuszcza nas do głosu i wypowiada się w sposób zrozumiały, czy dobrze nam się z nim rozmawia i czy odpowiada na nasze pytania. Jeśli słyszymy od niego, że zwykle nie zajmuje się podobnymi problemami, czy też, że zazwyczaj ma kontakt z dziećmi starszymi/młodszymi niż nasze, powinniśmy przemyśleć sens takiej wizyty. Dobre chęci nie zastąpią fachowej wiedzy i doświadczenia.
Pamiętajmy, iż na wizytę u logopedy powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jeśli on sam nas o tym nie uprzedzi, może to być dla nas znakiem ostrzegawczym. Należytej rangi fachowiec nie tylko chce spotkać się na początku tylko z samymi rodzicami, ale też uprzedza ich co do części pytań, które będzie chciał im zadać. Niektóre z nich wymagają przemyślenia, obserwacji, czy nawet sprawdzenia w dokumentacji medycznej dziecka. Poza tym, profesjonalnie działający logopeda najprawdopodobniej każe przygotować nam różnego rodzaju materiały, czy nagrania dziecka podczas określonych czynności. Może przesłać nam też ankiety do wypełnienia w domu. Dzięki temu sama wizyta będzie przebiegała sprawniej i co najważniejsze, będzie bardziej owocna. Jeśli żadna z tych kwestii nie zostanie poruszona w rozmowie telefonicznej, być może warto zrezygnować z usług tego specjalisty. Jeśli logopeda chce umówić się z nami na wizytę i tylko „rzucić okiem na nasze dziecko”, możemy mieś uzasadnione podejrzenia, że wizyta taka niewiele wniesie.

Logopeda Ochota – Logopeda Białołęka


Jeśli nie mieszkamy w dużym mieście, możemy mieć problem z dotarciem do dobrego specjalisty w naszej okolicy. W tej sytuacji powinniśmy przemyśleć dalszą podróż. Jest to ważne zwłaszcza na etapie diagnozowania problemu. Jeśli spotkamy się z osobą niekompetentną, która zbagatelizuje problem, lub nie dostrzeże go z powodu swojego małego doświadczenia, nasza czujność może zostać uśpiona. Jeśli dziecko ma realne problemy, nie rozwiążą się one same, a jedynie bardziej utrwalą i pociągną za sobą dalsze trudności. Dla dobra własnego dziecka nie powinniśmy tracić czasu, a więc i zwlekać z zastosowanie odpowiednich ćwiczeń.

Przeczytaj także