Dlaczego Terapia Logopedyczna jest tak ważna?

przez Integracja sensoryczna Warszawa

Problemy dotyczące mowy wśród dzieci nie są niczym nowym. Nie każdy startuje z tego samego pułapu, a rodzice nie zawsze mają odpowiednią wiedzę, która miałaby na celu pobudzenie aparatu mowy do większego wysiłku. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc profesjonalisty, jakim jest logopeda. Terapia logopedyczna ma wiele zalet, które postanowiliśmy wam przybliżyć w poniższym tekście. Aby się o nich dowiedzieć więcej, zachęcamy do jego lektury.

Naprawa błędów w wymowie

Dzieci mają swoje problemy z wymawianiem niektórych liter. Szczególnie dotyczy to litery „R”, która wymaga akcentowania roli języka i trzeba włożyć odrobinę wysiłku, by ją poprawnie wymówić. Z pewnością rodzice nie powinni akceptować problemów związanych z nieodpowiednią wymową, ponieważ w przyszłości mogą one mieć swoje reperkusje. Dziecko w wieku przedszkolnym co prawda ma czas na rozwój, jednak nie można podchodzić do tego na zasadzie „ma czas”. Należy podkreślić, że brak wysiłków w celach poprawy takiej sytuacji nie rozwiąże tej kwestii. Naprawa problemów z wymową trwa różnie – nie da się jednoznacznie stwierdzić tego, jak długo powinna trwać terapia logopedyczna. Jedne pociechy szybciej korygują swoje błędy, a inne potrzebują więcej czasu.

Istotne w terapii logopedycznej jest wsparcie rodziców, którzy powinni z uśmiechem i dużą dozą cierpliwości podchodzić do swoich dzieci. Na pewno nie powinni wyśmiewać ich słabości, a raczej skupić się na akcentowaniu postępów, choćby miałyby one być minimalne. Wtedy maluch doceni dobre słowo i tym samym chętniej będzie chodzić na kolejne spotkania z logopedą. Cel takich spotkań przecież jest oczywisty – poprawienie błędów w wymowie, chociaż nie tylko do tego sprowadza się praca z logopedą. 

Dzieci mają różne problemy. Są to przede wszystkim:

-problemy z wymawianiem liter
-akcentowanie przecinków
-logicznie poprawnym wypowiadaniem zdań
-błędy komunikacyjne

Na pewno nie można liczyć na to, że wszelkie kłopoty rozwiążą się z same. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do logopedy, by w przyszłości oszczędzić dziecku cierpienia. Trudno sobie wyobrazić, żeby takie dziecko z wadami odpowiednio poradziło sobie w życiu. Wpłynie to na kontakty z ludźmi, a te z kolei będą potrzebne jeżeli dostanie się na studia, pójdzie do pierwszej pracy, będzie chciało stworzyć poważną relację. Wiele osób nie docenia skali problemu, więc jeżeli w naszym otoczeniu jest ktoś, kto takiej pomocy potrzebuje, to jak najbardziej należy zarekomendować udanie się do logopedy. 

Istotną kwestią wśród rodziców jest to, kiedy oddać dziecko pod opiekę logopedy. Sprawa wygląda bardzo jasno – czym szybciej, tym lepiej. Wszelkie wady najszybciej koryguje się wśród dwu i trzylatków. Jeżeli dziecko ma 5-6 lat, może się okazać, że terapia będzie trwać dłużej, natomiast tak jak mówiliśmy, zawsze będzie to indywidualna kwestia. 

Przyczyny problemów z wymową

Niektóre problemy z wymawianiem zgłosek wynikają nie tylko z czystej nieumiejętności, ale stoją za nimi problemy natury medycznej. Chodzi nam konkretnie nieprawidłową budowę anatomiczną aparatu mowy. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby lekarz przeprowadził dokładne badania, które miałyby takie problemy zasygnalizować i żeby rodzice mieli świadomość, że coś z tym trzeba zrobić. Może się okazać, że potrzebna będzie chirurgiczna korekcja, chociaż należy wspomnieć o problemach takich jak:

-kłopoty ze słuchem
-sprawy neurologiczne
-problemy z przyswajaniem materiału
-dziedziczenie wad

Najgorsze co można zrobić, to karcenie dziecka za nieumiejętną wymowę danych liter czy też akcentowanie i wyrażanie zdania. Nikt nie rodzi się od razu perfekcyjny, więc konsultacje z logopedą i podjęcie terapii to najlepsze rozwiązanie całej sytuacji. Odpowiedni specjalista może również doradzić konsultacje z innymi lekarzami, by poszukać przyczyn narządowych bądź nerwowych.

Budowanie pewności siebie u dziecka

Dziecko, które w wieku 5-6 lat nie wymawia poprawnie liter, może być wyśmiewane przez swoich rówieśników, którzy już być może mają aparat mowy bardziej rozwinięty. Nie ma co ukrywać, że taka wada może wpłynąć na to, jak dziecko będzie zachowywać się w otoczeniu innych ludzi. Niekoniecznie wtedy będzie chciało dużo mówić, bo przeważnie dzieci są ekspresyjne w swojej postawie i chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Dlatego terapia logopedyczna, która zapewne ze spotkania na spotkanie będzie przynosić efekty, które sprawią, że dziecko samo zauważy swój progres i tym samym nabierze pewności siebie i uwierzy w siebie na nowo.

Patrzenie na dzieci, które cierpią z powodu braku poprawnej wymowy jest też cierpieniem dla rodzica. Warto zatem zdecydować się na terapię logopedyczną, żeby przez ten czas przejść razem z nim i patrzeć jak zaczyna otwierać się wskutek pracy z logopedą. Nie ma co ukrywać, że takie postępy cieszą również i rodziców, więc ta kwestia ma naprawdę spore znaczenie. Dziecko, które przejdzie przez terapię, stanie się bardziej otwarte i skore do nawiązywania długich dialogów, ale też sama jakość rozmowy będzie po prostu lepsza. Zbudowanie pewności siebie znacznie wpłynie na naukę i tym samym wśród swoich rówieśników może stać się kimś, kto nie boi się wyrażania własnego zdania, co w przyszłości może mieć spore znaczenie. Łatwiej jest wtedy o budowanie relacji z płcią przeciwną, jest się zupełnie inaczej postrzeganym w otoczeniu, a nawet może to mieć realne korzyści w postaci startowania w konkursach recytatorskich, a może będzie idealnym wstępem do kariery aktorskiej bądź muzycznej?

Efekty terapii są szybko widzialne, ale najważniejszą jest zniwelowanie stresu. Blokowanie się na dłuższą metę prowadzi do zamknięcia w sobie, ale sam stres będzie mieć wpływ na zdrowie, a ciężko będzie w przyszłości nadrobić te braki. Kumulujący się stres w dorosłym życiu zwiększa ryzyko zawału oraz powstawania innych chorób. Nie można też zapomnieć, że takim osobom ciężej jest odnaleźć się w społeczeństwie, więc tak naprawdę zaniechanie terapii logopedycznej ma wpływ na całe życie człowieka. Czym szybciej podejmie się w dzieciństwie leczenie, tym lepiej.

Terapia łączona jest z zabawą

Dzieci przeważnie boją się lekarzy i wszelkie wizyty kojarzą się im raczej ze stresem, a nawet i płaczem. Jest to naturalne zachowanie obronne, dlatego terapia logopedyczna to zupełnie inne, lepsze rozwiązanie, ponieważ wszelkie ćwiczenia są połączone z zabawą. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla dzieci, ponieważ wtedy chętniej włączają się do zadań przydzielonych im przez specjalistów i realizują je z większą ochotą. Nie chodzi tutaj o karcenie dzieciaków, że nie potrafią czegoś wykonać, ale o włączenie do ćwiczeń elementów ruchowych i umysłowych, mających na celu lepsze poznanie świata i otaczającej jego rzeczywistości.

Zabawa przynosi gigantyczne korzyści dziecku, a szczególnie już taka, która do tego jeszcze rozwija. W tej sytuacji również rodzice powinni mieć spory wpływ na swoją pociechę, aby aplikować im sesje łączące naukę z zabawami. Jak to będzie rozłożone, to już zależy od rodzica bądź też konsultacji ze specjalistą. To będzie też spora radość dla rodzica, że może on spędzić czas na zabawie z dzieckiem. Dobrzy specjaliści potrafią dostosować metody do każdego dziecka, natomiast tutaj liczy się również chęć do prac przez dziecko. 

Głównym celem zabawy jest poruszenie półkul mózgowych, aby przepływ sygnałów się zwiększył i w przyszłości mogło łatwiej przyswajać informacje. Cały progres jednak nie odbywa się tylko i wyłącznie w gabinecie u logopedy, ale jednak w domu, gdzie to rodzic ma opiekę i kontrolę nad podopiecznym. Trzeba tak dawkować ćwiczenia, aby dziecko chętnie podejmowało ćwiczenia i tym samym wprawiło w rutynę ćwiczenia na własną rękę. Mają one na celu nie tylko poprawę aparatu mowy, ale również poznawanie nowych słów – są to kompleksowe zajęcia, które sprawiają, że dziecko może nagle być krok przed innymi swoimi rówieśnikami.

Terapia logopedyczna to nie tylko rozwiązanie dla dzieci mających problemy z mową, ale również dla tych, którzy po prostu chcą być jeszcze bardziej kreatywnymi dziećmi. Zdrowe dzieci również mogą na nie uczęszczać i takie rozwiązanie jak najbardziej polecamy rodzicom.

Zakres naszego działania:

Logopeda Ochota

Logopeda Białołęka

Przeczytaj także