KATIS – Komputerowy Asystent Terapii Integracji Sensorycznej

przez Integracja sensoryczna Warszawa

W naszej placówce udostępniamy terapeutom najlepszy program usprawniający diagnozy oraz prowadzenie terapii – KATIS.

katis platforma

Dzięki KATIS rodzic ma dostęp i wgląd do terapii która się aktualnie się odbywa. Za pomocą tej  innowacyjnej platformy terapeuta przekazuje informację oraz ćwiczenia rodzicom, dzięki czemu cześć zadanych ćwiczeń można wykonywać z dzieckiem w domu co przyspieszy skorygowanie zaburzeń SI.

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w różny sposób. Może to być obniżony lub wzmożony poziom aktywności ruchowej, lub zbyt mała albo zbyt wysoka wrażliwość na bodźce. Nieprawidłowości w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować system słuchowy, węchowy, wzrokowy, zmysł równowagi, smakowy i czuciowy. O zaburzeniach w integracji sensorycznej mówimy gdy układ nerwowy w niewłaściwy sposób organizuje bodźce zmysłowe. Procesy integracji sensorycznej zaczynają rozwijać się jeszcze w życiu płodowym dziecka, dlatego terapeuci SI przeprowadzając wywiad z rodzicami zaczynają pytania od czasu ciąży, porodu oraz pierwszych miesięcy życia maluszka. Dlaczego dochodzi do takich zaburzeń? Przyczyn może być naprawdę dużo, substancje toksyczne zażywane przez matkę w czasie ciąży, uwarunkowania genetyczne, papierosy, alkohol itd. Po porodzie mogą to być częste pobyty w szpitalu, brak kontaktu z rówieśnikami, a nawet czynniki środowiskowe. Natomiast to o czym chcemy napisać w tym właśnie artykule to przełom w diagnozowaniu zaburzeń integracji sensorycznej. Program który pozwala bardzo szybko rozpoznać rodzaj zaburzenia i dobrać odpowiednie ćwiczenia. Zapraszamy do zapoznania się z tym bardzo ciekawym tematem.

Specjaliści z warszawskiego Centrum Procesów Sensorycznych Sensum Mobile stworzyli nowoczesną platformę, która służy do diagnozowania oraz pomocy w terapii dzieci z zaburzeniami sensoryki. Ten inteligentny program został nazwany asystentem ponieważ wspiera zarówno terapeutów jak i rodziców w prowadzeniu niezbędnych terapii. Dlaczego mówi się o nim że jest inteligenty? Ponieważ z każdym nowym, małym pacjentem i każdą kolejną diagnozą, oraz przeprowadzoną terapią zapisuje się w nim mnóstwo nowych danych. Program KATIS został stworzony aby pomagać rodzicom rozwiewać wątpliwości gdy podejrzewają że dziecko może mieć zaburzenia procesów sensorycznych. Problem z integracją sensoryczną dotyka coraz więcej maluchów w Polsce. Każdy rodzic który posiada dziecko z tego typu zaburzeniami doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak uciążliwe bywają procedury i jak długo trwa cały proces zbadania dziecka.

Komputerowy Asystent Terapii Sensorycznej pozwala diagnozować pacjentów od 12 miesiąca życia do 4 lat w warunkach domowych jak również w gabinetach terapeutów, oraz przedszkolach czy żłobkach. Dokładnie tak KATIS został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie przyspieszyć diagnozowanie dzieci z podejrzeniem zaburzeń integracji sensorycznej.

To jak ważne jest wykrycie zaburzeń w integracji sensorycznej dzieci w jak najmłodszym wieku z pewnością wie każdy terapeuta, specjalista i z pewnością rodzice którzy się z tym mierzą. Prawda jest taka że wcześnie wykryty problem, oraz dobrze dobrana terapia potrafią w 100% uporać się z zaburzeniami i dać gwarancję że te nigdy już nie wrócą. Niestety obecnie w Polsce diagnostyka wciąż trwa bardzo długo, często rodzice wysyłani są w niewłaściwe miejsca, wszędzie trzeba czekać, czas ucieka… Dlatego twórcom Komputerowego Asystenta Terapii Integracji Sensorycznej należy się ukłon i wielki szacunek. Stworzenie tak wspaniałego inteligentnego programu, który jest dostępny dla każdego pomoże szybko i sprawnie diagnozować dzieci z podejrzeniem zaburzeń integracji sensorycznej. Dodatkowo KATIS niemal natychmiast dobiera odpowiednie ćwiczenia, a w razie gdy odpowiedzi wskażą na poważniejsze zaburzenia poda adres najbliższego terapeuty od integracji sensorycznej. Korzystanie z Komputerowego Asystenta Terapii Sensorycznej ułatwia pracę terapeutom, specjalistom ale również rodzicom, którzy bez problemu sami mogą zdiagnozować swoje dziecko. Warto również dodać na koniec naszego wpisu że dostęp do programu KATIS to bardzo niewielki koszt w porównaniu do tego, co można uzyskać z takiej współpracy. Komputerowy Asystent Terapii Integracji Sensorycznej jest dokładnie tym, czego osoby uczestniczące w całym procesie diagnozowania SI bez wątpienia potrzebowały.